6 Μαρτίου – Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ο σχολικός εκφοβισμός είναι ένα σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα που ταλαιπωρεί μαθητές και γονείς. Προέρχεται από άλλα παιδιά, συνήθως της ίδιας ηλικίας και αποτελεί μορφή επιθετικής συμπεριφοράς, που εμφανίζεται κυρίως στη σχολική πραγματικότητα, με σοβαρές επιπτώσεις για την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού. Με αφορμή την συγκεκριμένη ημέρα  πραγματοποιήθηκαν από τους ψυχολόγους της σχολικής μονάδας δράσεις ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης, πρόληψης και τρόπων αντιμετώπισης του φαινομένου.

Στόχος των δράσεων ήταν η αναγνώριση συμπεριφορών εκφοβισμού, η ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μαθητών, η ενίσχυση της αυτοεκτίμησης, η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης και η υιοθέτηση κατάλληλων πρακτικών για την αντιμετώπιση   περιστατικών εκφοβισμού. Η προσέγγιση του θέματος έγινε με αφορμή το βιβλίο «Οι Λέξεις δεν είναι για να πληγώνουμε» και ακολούθησαν βιωματικές δράσεις.

• Το Δέντρο της Φιλίας
  • Κλείστα Όλα στο ΔΕΝ