Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία που είναι η 3η Δεκεμβρίου, το σχολείο μας διοργάνωσε μια εκδήλωση στο αμφιθέατρο του σχολείου με τη συμμετοχή και του ΕΠΑΛ Σοφάδων. Η εκδήλωση ξεκίνησε με ομιλία της κοινωνικής λειτουργού του ΕΝΕΕΓΥΛ και του ψυχολόγου του ΕΠΑΛ οι οποίοι αναφέρθηκαν στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία αλλά και στην ανάγκη για ισότιμη συμμετοχή τους σε όλες τις πτυχές της ζωής, καθώς και στην αξία της συμπερίληψης και της αποδοχής της διαφορετικότητας.

Στη συνέχεια, προβλήθηκε μια ταινία μικρού μήκους με στόχο οι μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα τη διαφορετικότητα και ολοκληρώθηκε με έναν ποδοσφαιρικό αγώνα μεταξύ των δύο σχολείων.

Η εκδήλωση βοήθησε τους μαθητές να ευαισθητοποιηθούν, να γνωρίσουν τις δυσκολίες που δημιουργεί η κοινωνία μας στα άτομα με αναπηρία και ότι ο καθένας μας θα πρέπει να αναλάβει πρωτοβουλίες για την άρση την εμποδίων.